Archive for the ‘Uncategorized’ Category

Un tramvai a luat foc in Iasi pe Copou

Un tramvai al Regiei Autonome de Transport Public (RATP) Iasi care circula pe traseul 13 a luat foc, ieri, pe Copou. Vatmanul si soferul unui autobuz au reusit sa stinga flacarile pana la sosirea pompierilor.
La momentul incidentului, tramvaiul era gol.
In ultimii ani la Iasi au avut loc foarte multe incidente in care au fost implicate tramvaie si acestea datorita faptului ca sunt foarte vechi, desi orasul Iasi este Centru Universitar iar transportul in comun este o necesitate ar trebui ca Primaria, mai ales datorita incidentelor, ar trebui sa ia masuri drastice.
Un accident teribil in care a fost implicat un tramvai a avut loc la Iasi pe 21 martie in care si-a perdut viata o persoana si foarte multe masini au fost avariate, vezi detalii aici.

Sarbatorile Iasului 2010, 6 – 30 octombrie

Sarbatorile Iasului 2010, 6 – 30 octombrie 2010

Miercuri, 6 octombrie 2010

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor
Expozitie de pictură – tapiserie
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi
09.00, Muzeul „Vasile Pogor” Iasi
Deschiderea simpozionului „Istorie, Cultură, Patrimoniu”
Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iasi, Primăria
Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar JudeTean Iasi,
Teatrul „Luceafărul”
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creatii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele Facultătii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.30, Hotel „Moldova” – Sala cu fresca
Simpozion: Biblioteca Judeteana “Gh. Asachi” Iasi – 90
de ani de existenta; Sesiune de comunicari For
universities, U.S. foreign policy priorities, Vizita d-lui David
T. Morris, Consilier Politic la Ambasada S.U.A. in
Romania, Departamentul Politic
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh. Asachi” Iasi,
Universitatea „Petre Andrei” Iasi, Universitatea „Al. I.
Cuza” Iasi
10.30 – 17.00, Muzeul „Vasile Pogor” Iasi
Simpozionul „Istorie, Cultură, Patrimoniu”
Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iasi, Primăria
Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar JudeTean Iasi,
Teatrul „Luceafărul”
11.00 – 12.00, Liceul „D. Cantemir” Iasi, Liceul cu
Program Sportiv Iasi
Diminetile autorilor – în cadrul proiectului „Scriitori în
scoli” InvitaTi: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi, Inspectoratul Scolar
JudeTean Iasi
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
16.00-18.00, Biserica Armeană Iasi
„Biserica Armeană in istoria Iasului” – seri culturale.
Organizator: Colegiul NaTional Iasi. Invitat Prof. univ. dr.
Agop Maricel, presedintele Uniunii Armenilor din România
- filiala Iasi
17.00 – 24.00
Festivalul International de Film de la Iasi IIFF – proiecTii
de film
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent
17.00, Teatrul „Luceafărul”
Festivalul International de Teatru pentru Copii si
Tineret „Luceafărul” (FITCTI)
Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iasi Parteneri: Centrul
Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
19.00
Festivalul International de Film de la Iasi IIFF – Gala de
deschidere cu filmul “Nuntă în Basarabia”
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent

Joi, 7 octombrie 2010
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
“(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
08.00 – 22.00, Bd. Stefan cel Mare si PiaTa Palatului
Culturii
Raliul Iasului
Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iasi,
Primăria Municipiului Iasi, Consiliul JudeTean Iasi si
InstituTia Prefectului Iasi
9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor
Expozitie de pictură – tapiserie
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 13.00, Hermeziu
Simpozion „Istorie, Cultură, Patrimoniu”
Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iasi, Primăria
Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar JudeTean Iasi,
Teatrul „Luceafărul”
10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii
Octoberfest la Iasi – recital trupa „Fără Zahăr”
Organizatori: EMC Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creatii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
11.00, Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii JudeTene
„Gh.Asachi” Iasi
Biblioteca prezintă editura. Invitate editurile: “24:ORE”,
Tritonic
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
Editura “24:ORE” Iasi, Editura „Tritonic” Bucuresti
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
16.00-18.00, Biserica Armeană Iasi
„Biserica Armeană in istoria Iasului” – seri culturale.
Organizator: Colegiul NaTional Iasi. Invitat Prof. univ. dr.
Agop Maricel, presedintele Uniunii Armenilor din România
- filiala Iasi
16.30 – 21.00, Râpa Galbenă
Raliul Iasului
Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iasi,
Primăria Municipiului Iasi, Consiliul JudeTean Iasi si
InstituTia Prefectului Iasi
17.00, Teatrul „Luceafărul”
Festivalul InternaTional de Teatru pentru Copii si
Tineret „Luceafărul” (FITCTI)
Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iasi Parteneri: Centrul
Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00 – 24.00
Festivalul InternaTional de Film de la Iasi IIFF – proiecTii
de film
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent
18.00, Casa de Cultură
Club Muzical – retrospectiva muzicii folk românesti,
Festivalul „Folk You”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00, Sala Mediaec – Univ. “Al. I. Cuza”
Inaugurare Clubul Konstanz-Iasi Alumni (KIAC)
Organizatori: KIAC, Centrul Cultural German Iasi

Vineri, 8 octombrie 2010
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
“(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii.
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii.
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor
Expozitie de pictură – tapiserie
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi
09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iasi
The Amazing Race cu indicii din istoria Iasului
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 18.00, Sala Pasilor PierduTi
Salonul CărTii academice
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii
Octoberfest la Iasi – recital „Spitalul de UrgenTă”
Organizatori: EMC Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”
Concurs de Badminton
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
12.00, Catedra de germanistică
Colocviu “Aufklarung” (Iluminism)
Organizatori: Catedra de germanistica, Centrul Cultural
German Iasi
13.00 – 17.00, Sala „Iustin Moisescu” Mitropolia Moldovei
si Bucovinei
„Religia intre stiinTă si artă” : ConferinTa „Cum ne putem
sfinTi în lumea de azi”, Concursul „Religia pe calculator”,
Expozitieartă plastică „Culoare si sentiment religios”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00-18.00, Biserica Armeană Iasi
„Biserica Armeană in istoria Iasului” – seri culturale.
Organizator: Colegiul NaTional Iasi. Invitat Prof. univ. dr.
Agop Maricel, presedintele Uniunii Armenilor din România
- filiala Iasi
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Teatrul „Luceafărul”
Festivalul InternaTional de Teatru pentru Copii si
Tineret „Luceafărul” (FITCTI)
Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iasi Parteneri: Centrul
Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Sala Dublei Alegeri – Muzeul Unirii Iasi
Scriitorul si cărTile sale – Emilian Marcu
Organizatori: AsociaTia Universul Prieteniei în parteneriat
cu AsociaTia Alexandru Lăpusneanu Iasi
17.00 – 24.00
Festivalul InternaTional de Film de la Iasi IIFF – proiecTii
de film
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent
18.00, Centrul Cultural Francez Iasi
Lansare carte “Lessing” in franceză a domnului Jean
Marie Valentin
Organizatori: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul
Cultural German Iasi
20.00, Casa de Cultură – sala Diotima
Spectacol de teatru prezentat de trupa „Parc Copou”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Sambătă, 9 octombrie 2010
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 12.00, C.S.S. Iasi
Cupa Iasului la tenis de masă
Organizator: Palatul Copiilor Iasi – Cercul de Tenis de
Masa, C.S.S. Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitiede icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
08.00 – 22.00, Bd. Stefan cel Mare si PiaTa Palatului
Culturii
Raliul Iasului
Organizatori: Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor
Sport Iasi, Primăria Municipiului Iasi, Consiliul JudeTean
Iasi si InstituTia Prefectului Iasi
9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor
Expozitie de pictură – tapiserie
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi
09.00 – 21.00, Iasi
Fotomaraton
Organizatori: Centrul Cultural Francez Iasi si Primăria
Municipiului Iasi
09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iasi
The Amazing Race cu indicii din istoria Iasului
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 18.00, Sala Pasilor PierduTi
Salonul CărTii academice
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii
Octoberfest la Iasi – recital „Vank”
Organizatori: EMC Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00 – 16.00, centrul Iasului
Promovarea campaniei „Zero Sărăcie! AcTionează
acum!” – strângere de semnături pentru PetiTia de luptă
împotriva
Organizator: Centrul Diacezan Caritas Iasi
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”
Concurs de Badminton
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00, Parcul ExpoziTiei
Cupa Sărbătorilor Iasului la orientare turistică
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană Sportul pt ToTi, CS Coris
10.00 – 10.45, Palatul Culturii – Bd. Stefan cel Mare –
PiaTa Unirii – Casa de Cultură a StudenTilor
Parada ansamblurilor participante la Festivalul „Trandafir
de la Moldova”
Organizator: Centrul JudeTean pentru Conservarea si
Promovarea Culturii TradiTionale Iasi si Primăria Municipiului
Iasi
11.00 – 16.30, Casa de Cultură a StudenTilor
Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova”
Organizator: Centrul JudeTean pentru Conservarea si
Promovarea Culturii TradiTionale Iasi si Primăria Municipiului
Iasi
11.00, Muzeul Mihail Sadoveanu – Cenaclul Universul
Prieteniei
Colocviul cu tema: ImportanTa Sfintei Parascheva în
viaTa spirituală a Moldovei; Magia poeziei religioase
Organizatori: AsociaTia Universul Prieteniei în parteneriat
cu Muzeul Literaturii Romane si FundaTia Solidaritate si
SperanTă
12.00 – 13.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
12.00 – 24.00
Festivalul International de Film de la Iasi IIFF – proiectii
de film
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Asociatia
Română de Film Independent
14.00 – 21.00, Râpa Galbenă
Raliul Iasului
Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iasi,
Primăria Municipiului Iasi, Consiliul Judetean Iasi si
InstituTia Prefectului Iasi
15.00, Parcul Muzeului literaturii române – „Casa V.
Pogor” Iasi
Oktoberfest – Ziua NaTională a Republicii Federale
Germania
Organizatori: Centrul Cultural German Iasi
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00 – 18.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Copou – Stefan cel Mare – Palatul Culturii -
Tg.Cucului – Independentei
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
19.00 – 22.00, PiaTa Unirii
Raliul Iasului – Festivitatea de premiere
Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iasi,
Primăria Municipiului Iasi, Consiliul JudeTean Iasi si
InstituTia Prefectului Iasi
19.30
Gala premiilor IIFF si Gala de inchidere a Festivalului
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent
21.00 – 6.00, Casa de Cultură – sala Diotima
Maraton cinematografic cu tema „LecTii de viaTă”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi” – Clubul Cinefililor
22.25, Aeroportul Iasi
Sosirea delegaTiei din Grecia cu moastele Sf. Maxim
Mărturisitorul
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

Duminică, 10 octombrie 2010
06.30, Catedrala Mitropolitană
Procesiunea de scoatere a moastelor Sf. Maxim
Mărturisitorul si a Sf. Cuv. Parascheva, înconjurul
Catedralei prin Bulevardul „Stefan cel Mare si Sfânt” si
depunerea lor pe platoul din faTa Catedralei pentru
închinare.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
07.00 – 12.00, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor
Expozitie de pictură – tapiserie
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi
09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iasi
The Amazing Race cu indicii din istoria Iasului
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 18.00, Sala Pasilor PierduTi
Salonul CărTii Academice
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00, Parcul ExpoziTiei
Cupa Sărbătorilor Iasului la orientare turistică
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană Sportul pt ToTi, CS Coris
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii
Octoberfest la Iasi – recital „Bandidos”
Organizatori: EMC Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 13.00, Grădina Copou
Cupa Iasului la orientare turistică
Organizator: Palatul Copiilor Iasi – Cercul de Orientare
Turistică
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00 – 16.00, centrul Iasului
Promovarea campaniei „Zero Sărăcie! AcTionează
acum!” – strângere de semnături pentru PetiTia de luptă
împotriva
Organizator: Centrul Diacezan Caritas Iasi
10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”
Concurs de Badminton
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Iasi
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Deschiderea
oficială în prezenTa Primarului mun. Iasi, Gheorghe
Nichita, a Primarului mun. Chisinău, Dorin Chirtoacă, a
Ministrului Culturii din Rep. Moldova, Boris Focsa si
Presedintelui Uniunii Scriitorilor din Rep. Moldova, acad.
Mihai Cimpoi
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
12.00 – 24.00
Festivalul InternaTional de Film de la Iasi IIFF – proiecTii
de film cu peliculele câstigatoare ale festivalului
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
Română de Film Independent
12.00 – 13.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
13.30, Parcul Copou
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Depunere de
coroane la statuia poetului din Parcul Copou si Te Deum.
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Ateneul Tătărasi
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Spectacolul de
muzică si poezie „Taina care mă apară”.
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
17.00 – 18.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Podul Ros – Casa Sindicatelor – Bularga -
Tudor Vladimirescu
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
19.00 – 20.30, Str. Sf. Andrei, Str. Palat, Bis. Sf. Nicolae
Domnesc, Bd. Stefan cel Mare si Sfânt
Pelerinajul Calea SfinTilor – Scoaterea în procesiune a
moastelor Sf. Cuv. Parascheva, întâlnire la Biserica Sf.
Nicolae Domnesc cu moastele Sf. Maxim Mărturisitorul si
depunerea acestora pe platoul din faTa Catedralei, pentru
închinare.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
21.00 – 6.00, Casa de Cultură – sala Diotima
Maraton cinematografic cu tema „LecTii de viaTă”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi” – Clubul Cinefililor

Luni, 11 octombrie 2010
00.00 – 24.00, Parcare Teatrul NaTional
Cazare pentru pelerini
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00, Muzeul „Mihai Eminescu”, Parcul Copou
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – vernisajul
expoziTiei de carte, grafică si fotografie „Grigore Vieru,
contemporanul nostru”, Colocviul traducătorilor din opera
poetică a lui Grigore Vieru, lansare de carte
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, Centrul Iasului
„Păstrează Iasul curat” – campanie de sensibilizare
asupra curăTeniei orasului în zilele de sărbătoare -
echipaje de observare si atenTionare a populaTiei, formate
din elevi
Organizatori: Consiliul JudeTean al Elevilor, Salubris,
Garda de Mediu, Primăria, IJP Iasi, unităTi scolare
11.00, Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii JudeTene
„Gh.Asachi” Iasi
Lansarea volumului: Ludwig Albrecht Gebhardi – „Istoria
politicească a Dachiei si a neamului românesc.”
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
Scoala „Vasile Conta” Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
11.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
Vernisaj Expozitieartă plastică „Culoare si sentiment
religios”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Consiliul Elevilor, AsociaTia PărinTi
Profesori
13.00, Parcul Copou, Teiul lui Eminescu,
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Recital de
muzică si poezie susTinut de invitaTii la festival
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
14.00, Iasi
Plimbare francofonă prin Iasi – vizite la obiective
culturale din Iasi
Organizatori: Colegiul NaTional Iasi si Centrul Cultural
Francez
15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor
Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric,
fanfarei, solistilor si grupurilor de muzică usoară ale
Palatului Copiilor
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi, Colegiul de Artă „O.
Băncilă”
16.00, Colegiul NaTional
Cantec pentru Iasi
Organizator: Colegiul NaTional Iasi.
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
18.00, Casa de Cultură
Masă rotundă cu tema “Asumarea responsabilităTii în
filmul românesc”. Portret Corneliu Porumboiu.
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 Galeriile Dana (str. Lăpusneanu)
Vernisajul expoziTiei de pictură „Baruch Elron la Iasi”
Organizatori: „Casa Baruch Elron” din România, „Galeriile
Dana”, Primăria Municipiului Iasi
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Cartierele Nicolina si CUG
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.
22.00 – 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi

Marti, 12 octombrie 2010
00.00 – 24.00, Parcare Teatrul NaTional
Cazare pentru pelerini
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
07.30 – 11.30, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 19.00, strada Lăpusneanu
„Mesteri si mestesuguri tradiTionale din Moldova”
Organizatori: Asoc. „ART – Mestesugurile Prutului”, Asoc.
„Alexandru Lăpusneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei,
Asoc. „Contrafort”, Asoc. Mesterilor Populari din Moldova,
Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai”
Aroneanu si Primăria Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00, Cimitirul Central din Chisinău
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Depunere de
coroane la mormantul poetului
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00 – 18.00, Centrul Iasului
„Păstrează Iasul curat” – campanie de sensibilizare
asupra curăTeniei orasului în zilele de sărbătoare -
echipaje de observare si atenTionare a populatiei, formate
din elevi
Organizatori: Consiliul Judetean al Elevilor, Salubris,
Garda de Mediu, Primăria, IJP Iasi, unităti scolare
10.30, AsociaTia Nevăzătorilor din România, Filiala Iasi
Concurs: „Cuvioasa Parascheva în constiinTa crestinilor”
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
AsociaTia Nevăzătorilor din România, Filiala Iasi,
Inspectoratul Scolar JudeTean, Mitropolia Moldovei si
Bucovinei
11.00 – 13.00, PiaTa Unirii – Palatul Culturii
Promenada costumelor de epocă
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
11.00, Chisinău
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – inaugurarea
plăcii memoriale realizate de sculptorul Romi Adam (Alba
Iulia) pe zidul casei unde a locuit poetul Grigore Vieru
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
11.30, curtea Catedralei Mitropolitane, lângă Biblioteca
„D. Stăniloae”
SfinTirea apei (aghiazma mică) si Sf. Maslu
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
12.00, Galeriile „Gabriel”
„Lumea magică a lui Baruch Elron” – prezentare a
operei pictorului israelian de origine română Baruch Elron
Lansare de carte: Georgeta Adam – Imaginarul poeziei
feminine
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh. Asachi” Iasi,
Grupul de Presă „24:ORE” Iasi
12.00, Casa de Cultură – scena în aer liber
Spectacolul „Iasule mandră cetate” . Participă grupul
vocal „Senior” a Casei de Cultură a Municipiului
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
12.00, Chisinău Aleea Clasicilor
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – alocuTiuni
susTinute de invitaTii de onoare ai festivalului, recital de
poezie “Steaua de vineri” susTinut de actriTa Ninela
Caramfil
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
14.00, World Trade Center
Vernisajul Salonului Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
14.00, Colegiul NaTional Iasi
Free Hugs
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
14.00, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova (Holul
Cultural)
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – ExpoziTia de
carte, grafică si fotografii „Grigore Vieru”, lansări de carte
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
14.00, Iasi
Plimbare francofonă prin Iasi
Organizatori: Colegiul NaTional Iasi si Centrul Cultural
Francez
15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor
Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric,
fanfarei, solistilor si grupurilor de muzică usoară ale
Palatului Copiilor
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi, Colegiul de Artă „O.
Băncilă”
16.00, Colegiul NaTional Iasi
Colegiul NaTional – repere europene
Organizatori: Colegiul NaTional Iasi, AsociaTia PărinTilor din
Colegiul NaTional, AsociaTia Elevilor din Colegiul NaTional-
Agrata
16.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Sala cu orgă din Chisinău
Gala Premiilor Festivalului International de Poezie
“Grigore Vieru”; „Nu am moarte, cu tine, nimic!” – recital
din opera poetului sustinut de artistul Dionisie Vitcu
(Teatrul National din Iasi)
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Cartierele Alexandru cel bun si Dacia
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.
21.00 – 01.00, Catedrala Mitropolitană
Slujba de priveghere în cinstea Aducerii moastelor Sf.
Ap. Andrei la Iasi (Vecernia, Litia si
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
22.00 – 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi

Miercuri, 13 octombrie 2010
00.00 – 24.00, Parcare Teatrul NaTional
Cazare pentru pelerini
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
07.00 – 11.00, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Acatistul Sf. Apostol Andrei, Ceasurile
si Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
“(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
08.00 – 19.00, strada Lăpusneanu
„Mesteri si mestesuguri tradiTionale din Moldova”
Organizatori: Asoc. „ART – Mestesugurile Prutului”, Asoc.
„Alexandru Lăpusneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei,
Asoc. „Contrafort”, Asoc. Mesterilor Populari din Moldova,
Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai”
Aroneanu si Primăria Iasi
09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi
Simpozion „Monumentul – TradiTie si viitor” , ediTia a
XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National,
Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a
Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si
Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului,
Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente
Istorice din Romania
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul
NaTional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia,
Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri
Colegiul NaTional adoptă monumente ale Iasului.
EdiTia a III-a. Vino si tu să descoperi orasul prin
monumentele sale!
Organizator: Colegiul NaTional Iasi.
10.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
10.00, Chisinău
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – întâlnire cu
studenTii si profesorii UniversităTii Pedagogice de Stat „Ion
Creangă”
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, UliTele din centrul Iasului
Proiectul Consiliului JudeTean al Elevilor,,Prin dulcele
targ al Iesilor” – reiterarea atmosferei de târg prin
costumaTie, obiceiuri, mod de viaTă de către elevii liceelor
din Iasi
Organizator: CJE, ISJ parteneri, AgenTia teatrală, Opera
Română
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00 – 18.00, Centrul Iasului
„Păstrează Iasul curat” – campanie de sensibilizare
asupra curăTeniei orasului în zilele de sărbătoare -
echipaje de observare si atenTionare a populaTiei, formate
din elevi
Organizatori: Consiliul JudeTean al Elevilor, Salubris,
Garda de Mediu, Primăria, IJP Iasi, unităTi scolare
11.00 – 13.00, PiaTa Unirii – Palatul Culturii
Promenada costumelor de epocă
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
13.00, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Sala cu
camin
Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Simpozion
„Grigore Vieru, poet al spatiului romanesc”, închiderea
manifestarilor
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Primăria
Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep.
Moldova, AsociaTia Culturală Feed Back, Editura Princeps
Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul
Literaturii Române Iasi
13.00, Palatului Copiilor Iasi
Prezentarea si promovarea proiectelor creative despre
Iasi, realizate de elevii din liceele municipiului, premiate în
cadrul proiectului „Elev creativ, student creativ”
Organizatori: Consiliul JudeTean al Elevilor, Universitatea
„P. Andrei” Iasi, Palatul Copiilor
13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
artă plastică „Culoare si sentiment religios” si
Concurs fotografii „Cunoaste si recunoaste Iasul”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei,
Crucea Rosie
15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor
Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric,
fanfarei, solistilor si grupurilor de muzică usoară ale
Palatului Copiilor
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi, Colegiul de Artă „O.
Băncilă”
16.00, Mitropolia Moldovei si Bucovinei
AcTiune de voluntariat „Un dar pentru pelerini”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei,
Crucea Rosie
16.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
14.00, Iasi
Plimbare francofonă prin Iasi
Organizatori: Colegiul NaTional Iasi si Centrul Cultural
Francez
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Bld. Stefan cel Mare si Sfânt nr. 14
Inaugurarea Librăriei „Doxologia” a Mitropoliei
Moldovei si Bucovinei
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
17.00, Galeriile „Pod Pogor”
Spectacol de teatru „Inona si Avosi” de Andrei
Vosnesenski în interpretarea elevilor de la Grupul Sc.
Agricol “M. Kogălniceanu”
Organizator: Muzeul Literaturii Române Iasi
18.00 – 19.30, Catedrala Mitropolitană
Concursul coral „Tineri lăudaTi pe Domnul” , ediTia a
VII-a
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Cartierele Tătărasi si Metalurgie
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
18.30 – 19.00, Str. Sarmisegetuza
Concert de muzică de fanfară
Organizator: Garnizoana Iasi si Primăria Municipiului Iasi
19.00 – 21.00, Str. Sarmisegetuza
PiaTa DistracTiei, spectacole de teatru, muzică si dans în
aer liber
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Artis Show
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.
21.00 – 03.00, Catedrala Mitropolitană
Slujba de priveghere a Sf. Parascheva (Vecernia, Litia,
Utrenia si Sfânta Liturghie).
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
22.00 – 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi

Joi, 14 octombrie 2010
00.00 – 24.00, Parcare Teatrul NaTional
Cazare pentru pelerini
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
07.00 Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Acatistul Sf. Cuv. Parascheva si
Ceasurile
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
“(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„Iasul tău” – concurs de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00 – 19.00, strada Lăpusneanu
„Mesteri si mestesuguri tradiTionale din Moldova”
Organizatori: Asoc. „ART – Mestesugurile Prutului”, Asoc.
„Alexandru Lăpusneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei,
Asoc. „Contrafort”, Asoc. Mesterilor Populari din Moldova,
Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai”
Aroneanu si Primăria Iasi
08.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
Expozitie artă plastică „Culoare si sentiment religios”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi,
Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 – 13.00, podiumul de lângă Catedrala Mitropolitană
Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi
Simpozion „Monumentul – TradiTie si viitor” , ediTia a
XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National,
Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a
Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si
Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului,
Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente
Istorice din Romania
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu
Expozitie– creaTii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul
NaTional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia,
Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri
Colegiul NaTional adoptă monumente ale Iasului.
EdiTia a III-a. Vino si tu să descoperi orasul prin
monumentele sale!
Organizator: Colegiul NaTional Iasi.
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică
Zilele FacultăTii de Mecanică – pot fi vizitate
laboratoarele si realizările absolvenTilor.
Organizator: Facultatea de Mecanică
10.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi


10.00 – 18.00, UliTele din centrul Iasului
Proiectul Consiliului JudeTean al Elevilor,,Prin dulcele
targ al Iesilor” – reiterarea atmosferei de târg prin
costumaTie, obiceiuri, mod de viaTă de către elevii liceelor
din Iasi
Organizator: CJE, ISJ parteneri, AgenTia teatrală, Opera
Română
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00 – 18.00, Centrul Iasului
„Păstrează Iasul curat” – campanie de sensibilizare
asupra curăTeniei orasului în zilele de sărbătoare -
echipaje de observare si atenTionare a populaTiei, formate
din elevi
Organizatori: Consiliul JudeTean al Elevilor, Salubris,
Garda de Mediu, Primăria, IJP Iasi, unităTi scolare
11.00 – 13.00, PiaTa Unirii – Palatul Culturii
Promenada costumelor de epocă
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Liceul „Mihai Eminescu” Iasi, Liceul „C.
Negruzzi” Iasi
DimineTile autorilor – în cadrul proiectului „Scriitori în
scoli” InvitaTi: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi, Inspectoratul Scolar
JudeTean Iasi
11.00, Filiala „Mihail Sadoveanu” a Bibliotecii JudeTene
„Gh. Asachi” Iasi
Lansarea volumului: Nicolae Tobosaru – Parteneriatul
strategic dintre România si S.U.A. Istorie si semnificaTii
geopolitice.
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi, Liceul
„Miron Costin” Iasi, Institutul de Cercetări Interdisciplinare
„Petre Andrei” Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
12.30, Cantina de ajutor social
Masa Pelerinilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
13.00, Sala Dr. Iustin Moisescu
Agapa de hram
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
13.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Vernisaj Expozitiede icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
13.00, Mitropolia Moldovei si Bucovinei
Voluntariat „Un dar pentru pelerini”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei,
Crucea Rosie
14.00, Esplanada Teatrului NaTional
DemonstraTie de parasutism
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
14.00, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi
Sesiune de comunicări cu elevii unităTilor de învăTământ
din municipiu pe tema „PersonalităTi iesene”
Organizatori: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, parteneri:
Muzeul Literaturii Române, licee din Iasi
15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor
Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric,
fanfarei, solistilor si grupurilor de muzică usoară ale
Palatului Copiilor
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi, Colegiul de Artă „O.
Băncilă”
16.00, CS Politehnica
Cupa Sărbătorilor Iasului la sah
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Sah
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Sala Mare a Primăriei
Seara Valorilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
18.00, Restaurantul Cotnari
Cupa Orasului Iasi la Table Backgammon “6×5”
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – Clubul
Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iasi
18.00, Casa de Cultură
Club Muzical – „Despre distanTe. Criza si crizele muzicii
românesti.” InvitaTi compozitorii Cristian Gârlea si Romeo
Cozma
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 21.00, Cartierele Alexandru cel bun si Dacia
Light Parade – momente de dans si street-acting
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Clubul de dans
„The Sky”
18.30 – 22.00, Catedrala Mitropolitană
Slujba de Priveghere a Sf. Maxim Mărturisitorul
(Vecernia, Litia si Utrenia)
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
19.00, PiaTa Palatului Culturii
Concert aniversar si foc de artificii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
22.00 – 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primăria Municipiului Iasi

Vineri, 15 octombrie 2010
07.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Ceasurile, Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică
„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor
monumente istorice din Iasi pe bază de fotografii
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
08.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
Expozitie artă plastică „Culoare si sentiment religios”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Consiliul Elevilor, AsociaTia PărinTi
Profesori
09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi
Simpozion „Monumentul – TradiTie si viitor” , ediTia a
XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National,
Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a
Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si
Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului,
Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente
Istorice din Romania
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00, Restaurantul Cotnari
Cupa Orasului Iasi la Table Backgammon “6×5”
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – Clubul
Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iasi
10.00, Sala CSM Iasi
Cupa Sărbătorile Iasului la box, începători născuTi în anul
1996
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Box, CSM Iasi
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul
NaTional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia,
Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri
Colegiul NaTional adoptă monumente ale Iasului.
EdiTia a III-a. Vino si tu să descoperi orasul prin
monumentele sale!
Organizator: Colegiul NaTional Iasi.
10.00, Sala “Dr. Iustin Moisescu” a Centrului eparhial Iasi
Deschiderea Simpozionului InternaTional „Anul omagial
al Crezului Ortodox si al Autocefaliei Bisericii Ortodoxe
Române”
Organizator: Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru
Stăniloae”
11.00, Filiala „Ateneu” a Bibliotecii JudeTene „Gh. Asachi”
Iasi
Lansarea volumelor: The Authority since 1868 si The
World Almanac and Book of Facts (2010)
Organizator: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
American Corner
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
12.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
Concurs de creaTie literară „Iasul sub pană de scriitor”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Consiliul Elevilor, AsociaTia PărinTi
Profesori
12.00, Amfiteatrul “George Enescu” a Universitatii de Arte,
Ceremonia de decernare a titlului de „Doctor Honoris
Causa” academicianului Dan Hăulică. AcTiune organizată
cu ocazia împlinirii a 150 de ani de învaTământ muzical
superior modern la Iasi.
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Univ. de Arte „G.
Enescu”, Filarmonica Moldova Iasi, Univ. „Al. I. Cuza” Iasi
13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iasi
Concurs interactiv stiinTe „Caleidoscop iesean”
Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iasi.
Parteneri: Primăria Iasi, Consiliul Elevilor, AsociaTia PărinTi
Profesori
16.00 – 18.00, Mitropolia Moldovei si Bucovinei
Ceasul al IX-lea, Vecernia si Paraclisul Sf. Cuv.
Parascheva
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00, Filiala „Ateneu” a Bibliotecii JudeTene „Gh. Asachi”
Iasi
Lansarea volumelor: Valeriu Stancu – „Târgul de nopTi”
si Valeriu Stancu – „Suflete cu iesire la mare”
Organizatori: Biblioteca JudeTeană „Gh.Asachi” Iasi,
Editura “Cronica”, Editura “Tritonic”
17.00, Galeriile „Pod Pogor”
Expozitie de artă plastică si decorativă
Organizator: Muzeul Literaturii Române Iasi si Uniunea
Artistilor Plastici Iasi
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.30 – 19.00, Str. Sarmisegetuza
Concert de muzică de fanfară
Organizator: Garnizoana Iasi si Primăria Municipiului Iasi
19.00 – 21.00, Str. Sarmisegetuza
Piata Distractiei, spectacole de teatru, muzică si dans în
aer liber
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si Artis Show
19.00, Filarmonica Moldova Iasi
Concertul cu „Suita Carmina Burana” de Carl Orff.
AcTiune organizată cu ocazia împlinirii a 150 de ani de
învaTământ muzical superior modern la Iasi.
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi, Univ. de Arte „G.
Enescu”, Filarmonica Moldova Iasi, Univ. „Al. I. Cuza” Iasi
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.
20.00, Casa de Cultură – sala Diotima
Spectacol de teatru susTinut de formaTia „Parc Copou”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Sambătă, 16 octombrie 2010
07.30 – 11.30, Catedrala Mitropolitană
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi
Simpozion „Monumentul – TradiTie si viitor” , ediTia a
XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National,
Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a
Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si
Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului,
Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente
Istorice din Romania
09.00, Stadion „Emil Alexandrescu”
Campionat NaTional Cros (juniori, tineret, seniori)
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
Asociatia Judeteana de Atletism Iasi
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
12.00 – 13.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
10.00 – 16.00, Bd. Stefan cel Mare si Sfânt
Simultan de sah
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
JudeTeană de Sah Iasi
10.00 – 20.00, Muncel
Tabăra de creaTie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu
Expozitie de Sculptură – lucrările executate în cadrul
„Simpozionul InternaTional de Sculptură Mică HODORA
2010”
Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iasi
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00, Restaurantul Cotnari
Cupa Orasului Iasi la Table Backgammon “6×5”
Organizator: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – Clubul
Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iasi
10.00, Arena CFR Iasi
Popice Turneu juniori I, masculin, CS CFR Olimpia ACB
Iasi – CS ICMRS GalaTi
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – CS
CFR Iasi, FederaTia Română de Popice
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00 – 18.00, Biblioteca Colegiului NaTional
Colegiul NaTional Iasi – „Iasul Artelor” , Proiect
COMENIUS – Touris – Tic”
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
11.00, LPS Iasi
Handbal Divizia A, masculin, Poli Iasi – HC Vaslui
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – CS
Politehnica, FederaTia Română de Handbal
16.00, cartierul Munteni-Copou
SfinTire loc biserică parohia „Sf. Maxim Mărturisitorul”
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
16.00 – 17.00, Bd. Stefan cel Mare
Streetball
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00 – 18.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
19.00 – 20.00, Casa StudenTilor – Parcul ExpoziTiei
Defilarea fanfarei militare pe Bd. Carol I
Organizator: Garnizoana Iasi si Primăria Municipiului Iasi
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.
20.00 – 05.00, Parcul ExpoziTiei
Noaptea Albă a Iasului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi si Sepia Events

Duminică, 17 octombrie 2010
07.30 – 12.00, Mănăstirea Golia
ResfinTirea Mănăstirii Golia si Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”
Expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”
09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi
Simpozion „Monumentul – TradiTie si viitor” , ediTia a
XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National,
Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a
Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si
Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului,
Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente
Istorice din Romania
09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str.
Palat, Str. Sarmisegetuza
Targul de Toamnă
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sărbătoarea Vinului
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului
„Cunoaste Iasul” – promovarea orasului de către elevi
prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate
printre ieseni si oaspeTi
Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iasi, partener
Primăria Iasi
10.00 – 18.00, Ateneul Tătărasi
Expozitie de fotografie si desene de epocă „Iasul intre
trecut si prezent”
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul unităTi de
învăTământ
10.00, Restaurantul Cotnari
Cupa Orasului Iasi la Table Backgammon “6×5”
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi – Clubul
Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iasi
10.00 – 18.00, Biblioteca Colegiului NaTional
Colegiul NaTional Iasi – „Iasul Artelor” , Proiect
COMENIUS – Touris – Tic”
Organizator: Colegiul NaTional Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
12.00 – 13.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”
„IA SI marchează” – campionat de fotbal între instituTii
publice
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
16.00 – 17.00, Bd. Stefan cel Mare
Streetball
Organizator: Primăria Municipiului Iasi
17.00 – 18.00, Parcul Copou
Program de coruri bizantine
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
20.00, în faTa Palatului Roznovanu
ProiecTii de diaporame
Organizatori: Primăria Municipiului Iasi si AsociaTia
FotoIasi.

Luni, 18 octombrie 2010
8.30 – 20.30, Universitatea Tehnica „Gh Asachi”
Seminar european în cadrul proiectului “ORGANZA -
Network of Medium Sized Creative Cities”, finanTat prin
programul INTERREG IVC
Organizatori: Primăria Iasi si Universitatea Tehnica „Gh
Asachi”
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Marti, 19 octombrie 2010
8.30 – 20.30, Universitatea Tehnica „Gh Asachi”
Seminar european în cadrul proiectului “ORGANZA -
Network of Medium Sized Creative Cities”, finanTat prin
programul INTERREG IVC
Organizatori: Primăria Iasi si Universitatea Tehnica „Gh
Asachi”
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Miercuri, 20 octombrie 2010
09.30 – 19.30, Aula Senat – Universitatea „Al. I. Cuza”
Scoala Franco – Romană de Metodologie in StiinTele
Sociale
Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iasi, Université
des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR,
Centrul Cultural Francez Iasi, FundaTia Academică AXIS,
AsociaTia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iasi
10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”
Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de
comunicări stiinTifice, expoziTii, jocuri sportive, festivitate
omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie,
tradiTie, devenire, spectacole s.a.
Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Joi, 21 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
09.30 – 19.30, Universitatea „Al. I. Cuza”
Scoala Franco – Romană de Metodologie in StiinTele
Sociale
Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iasi, Université
des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR,
Centrul Cultural Francez Iasi, FundaTia Academică AXIS,
AsociaTia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iasi
10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”
Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de
comunicări stiinTifice, expoziTii, jocuri sportive, festivitate
omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie,
tradiTie, devenire, spectacole s.a.
Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Vineri, 22 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
09.30 – 19.30, Universitatea „Al. I. Cuza”
Scoala Franco – Romană de Metodologie in StiinTele
Sociale
Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iasi, Université
des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR,
Centrul Cultural Francez Iasi, FundaTia Academică AXIS,
AsociaTia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iasi
10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”
Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de
comunicări stiinTifice, expoziTii, jocuri sportive, festivitate
omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie,
tradiTie, devenire, spectacole s.a.
Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
19.00, Filarmonica “Moldova” Iasi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Concert Academic –
Universitatea de Arte „George Enescu”, Orchestra
Simfonică SUPER
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Sambătă, 23 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”
Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de
comunicări stiinTifice, expoziTii, jocuri sportive, festivitate
omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie,
tradiTie, devenire, spectacole s.a.
Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 18.00, Esplanada Palatului Culturii
Caravana Mitsubishi
Organizatori: Casa Auto Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.30 – 12.00, Universitatea „Al. I. Cuza”
Scoala Franco – Romană de Metodologie in StiinTele
Sociale
Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iasi, Université
des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR,
Centrul Cultural Francez Iasi, FundaTia Academică AXIS,
AsociaTia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
11.00, Grădina Botanică
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Deschiderea Expoziției
“Flori de toamnă” – ediTia a XXXIV-a
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza” – Grădina Botanică
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Duminică, 24 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 18.00, Esplanada Palatului Culturii
Caravana Mitsubishi
Organizatori: Casa Auto Iasi si Primăria Municipiului Iasi
10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a StudenTilor
Expozitie „Noua Acropolă – Fenomenul Renasterii
Europene”
Organizatori: AsociaTia Noua Acropolă România, filiala
Iasi si Casa de Cultură a StudenTilor
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
11.00 – 12.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”
11.00, Cimitir „Eternitatea”
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Ceremonia depunerii de
coroane
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
18.00 – 19.00, Parcul Copou
Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică
religioasă
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iasi „Mihai
Ursachi”

Luni, 25 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
9.30 – 13.00
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Procesiune, Ceremonia
depunerii de coroane la „Trei Ierarhi”, Te Deum,
Evocarea unor momente istorice, Ceremonia dezvelirii
plăcii memoriale „Palatul Universitar de la Copou”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
17.00 – 19.00, Aula Magna „Mihai Eminescu” si Sala
Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Universitatea in istorie:
Prezentarea medaliei și a monedei aniversare; Lansarea
volumelor dedicate aniversării și proiecția filmului
documentar despre istoria Universității din Iași
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

MarTi, 26 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
09.00, Liceul „Dimitrie Cantemir”
Cupa Cantemiristilor la atletism (copii, juniori, tineret)
Organizatori: DirecTia pentru Sport a Judetului Iasi -
AsociaTia JudeTeană de Atletism Iasi, AsociaTia Sportivă
Camtemir
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 19.00 Univ. „Al. I. Cuza”
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Inaugurarea Muzeului
UniversităTii, Ceremonia de dezvelire a busturilor
omagiale, Ceremonia de dezvelire a plăcii aniversare,
Concert susținut de Filarmonica din Iași
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
16.30, Aula Magna
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Conferință susținută de
domnul profesor Virgil Nemoianu de la Universitatea
Catolică din Washington, D.C. – “Un umanism globalizat?
DificultăTi si posibilităTi”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
19.00, Filarmonica „Moldova” Iasi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Concert extraordinar:
Orchestra simfonică si Corul academic „Gavril Musicescu”
ale Filarmonicii „Moldova” Iasi. InvitaTi speciali: Felicia Filip
(soprana), Cvartetul de chitare „Alhambra”, Valeriu
Cascaval (Tambal)
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Miercuri, 27 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 14.00, Aula Magna “Mihai Eminescu” si Sala
Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Adunarea festivă,
Ceremonia Dies Academicus – 150 de ani
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 19.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir
Hurmuzescu”
Centenarul FacultăTii de Electrotehnică – Simpozionul
stiinTific studenTesc ELStudIS 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
16.00 – 18.00, Aula Magna “Mihai Eminescu”
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – ConferinTe: Andrei Pleșu si
Denis Mieville; Concert: Orchestra de Cameră din
Chisinău, PercuTionistii de la U.A. „George Enescu”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
19.00, Filarmonica „Moldova” Iasi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Concert vocal-simfonic
extraordinar: FormaTiile reunite ale Academiei de Muzică
din Chisinău si UniversităTii de Arte „George Enescu” Iasi
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Joi, 28 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
18
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 12.00, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale
Universitare
Ceremonia de aniversare a Centenarului FacultăTii de
Electrotehnică si deschiderea conferinTei EPE 2010 si a
simpozionului IEEI 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00 – 14.00, Aula Magna
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Ceremonii de acordare a
titlului de „Doctor Honoris Causa” pentru Virgil
Nemoianu, Universitatea Catolică Americană din
Washington D.C., Giuseppe D’Ascenzo, Universitatea
“La Sapienza”, Italia, Henning Hopf, Technische
Universität Braunschweig, Germania, Haim Brezis,
Universitatea Paris IV
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
12.00 – 12.30, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale
Universitare
ConferinTă de presă dedicată aniversării Centenarului
FacultăTii de Electrotehnică
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
12.30 – 13.00, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale
Universitare
Lansare monografiei FacultăTii de Electrotehnică
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
15.00 – 15.30, Facultatea IEEI
Dezvelirea busturilor profesorilor universitari Stefan
Procopiu, Cezar Parteni-Antoni si Mircea Volanschi
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
15.00-19.00, Facultatea IEEI
Sesiuni orale si pe secTiuni ale EPE 2010, IEEI 2010,
EMC Workshop 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
18.00 – 21.00 – Casa de Cultură a StudenTilor -
GAUDEAMUS
Concert Grigore Lese
Organizatori: Universitatea de Arte si Casa de Cultură a
StudenTilor

Vineri, 29 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
10.00 – 11.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir
Hurmuzescu”
Conferirea titlului de Doctor Honoris Causa domnului
prof. univ. dr. hab. Tudor Ambros de la Universitatea
Tehnică a Moldovei
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi
10.00, Aula Bibliotecii Centrale Universitare
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – ConferinTa „Universitatea si
valorile sale în postmodernitate”
Organizatori: Universitățile ce formează ConsorTiul
„Universitaria”, UniversităTile publice din Iași
11.00 – 13.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir
Hurmuzescu”
Sesiuni plenare ale EPE 2010 si IEEI 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
12.00 – 19.00, Facultatea IEEI
Sesiuni orale si pe secTiuni ale EPE 2010, IEEI 2010,
EMC Workshop 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
14.00 – 19.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir
Hurmuzescu”
Reuniunea Doctorilor Honoris Causa
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
18.00, Aula Magna
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Concert susținut de
„Romanian Piano Trio”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Sambătă, 30 octombrie 2010
08.00 – 22.00, Sala Pasilor PierduTi
Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Expoziția „Flori de mină
din Maramureș”
Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”
9.00-13.00, Facultatea IEEI
Workshop-uri în cadrul ConferinTei EPE 2010
Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică
si Informatică Aplicată
10.00 – 18.00, World Trade Center
Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primăria
Municipiului Iasi

Trofeul “Mamaia Copiilor” a ajuns la Alexandra Ruge şi grupul Stars of music din Iaşi

Festivalul “Mamaia Copiilor” şi-a desemnat câştigătorii, dintre cei 152 de participanţi, care au evoluat la secţiunile Interpretare şi Creaţie. Astfel, trofeul celei de-a X-a ediţii s-a acordat Alexandrei Ruge pentru cântecul “Muzica e viaţa mea”, la secţiunea Creaţie şi grupului Stars of Music din Iaşi, la secţiunea de Interpretare.

Trofeul, o garnitură de mobilă, va ajunge la o familie de sinistraţi din Moldova.

Premii au mai primit Ion Moise Bădulescu – premiile I ale secţiunilor de Interpretare, grupa de vârsta 11-13 ani şi Creaţie, Maria Crăciun – premiul I la grupa 8-10 ani, Mihai Dragoş Paraschiv – premiul I la grupa de vârsta 14-17 ani, şi Adina Chiş pentru piesa “Noul Charleston”, compusă de Virgil Popescu.

Alexandra Ruge – Muzica e viata mea

Sursa: Ieseanul.ro

AutoMotorClub lanseaza campania anti “melteanu’ de trafic” Iesean

Si cand spun asta ma refer la acei soferi de seara sau mai bine zis soferi de Copou dar si soferi fara apucaturi copoistice care incalca regulile de circulatie dar cel ma iimportant regulile morale din trafic. Excludem taxiurile si alte mijloace de transport in comun si ne vom referi in special pilotilor de copou, gafele, tupeul si nesimtirea lor.
Cu siguranta vi s-a intamplat de multe ori sa fiti nedreptatiti in trafic de astfel de jmecheri de bani gata.
Cateva exemple de “gafe” ce le fac cei ce se incadreaza in aceasta noua categorie:

-neacordare de prioritate;
-depasiri pe contrasens;
-circula noaptea cu faza lunga si proiectoare de ceata desi vizibilitatea este excelenta;
-agata “gagici” ce se plimba pe trotuare cu prietenii, prietenele sau iubitii acestora;
-singura lor actrivitate este sa se vada vazuti plimbandu-se pe Copou;
-stau la terase si-si etaleaza in fata acestora masinile desi sunt parcate pe locuri interzise sau incomodeaza traficul;
-asculta din masina lor de peste 30.000 euro manele la maxim si scuipa seminte;
-se plimba cu muzica la maxim;
-nu da prioritate si nu opreste la culoarea rosie a semaforului pentru ca urmaresc femeile la volan incearcand sa agate, iar daca agata si le iese ce vor o paseaza altora;

Lista poate continua la infinit dar ma opresc pentru ca deja v-ati dat seama ce vreau sa spun.

Mai multe detalii gasiti pe situl AutoMotorClub

“Noaptea Europeană a Muzeelor” la Iasi astazi

Ieşeni, sunteţi aşteptaţi la “Noaptea Europeană a Muzeelor”- a V-a ediţieCea de-a V-a ediţie a “Nopţii Europene a Muzeelor” se va desfăşura în acest an la Iaşi în noaptea de 16 spre 17 mai, când, între orele 19.00 şi 24.00, iubitorii de cultură vor putea vizita gratuit o parte dintre cele mai reprezentative muzee ale Iaşiului, printre care Muzeul Etnografic al Moldovei, Muzeul Unirii, Muzeul Ştiinţei şi Tehnicii “Ştefan Procopiu”, Muzeul Memorial “Mihail Kogălniceanu”, Muzeul Memorial “Poni-Cernătescu” şi Muzeul “Vasile Pogor”. Acţiunea, organizată de Complexului Naţional Muzeal “Moldova”, este inclusă, în premieră, sub patronajul UNESCO. De asemenea, pentru al cincilea an consecutiv, “Noaptea Europeană a Muzeelor” beneficiază de înaltul patronaj al secretarului general al Consiliului Europei, Terry Davis. În cadrul ediţiei din acest an a acţiunii, ieşenii vor avea posibilitatea să vizioneze, printre altele, o expoziţie de artă sacră şi populară şi să participe, de asemenea, la concerte camerale, proiecţii video, expoziţii foto, dar şi la un spectacol de teatru şi un recital folk, susţinute de binecunoscuţi artişti. (more…)

AutoMotorClub va ofera 3 produse “California Scents Spillproof Organic”

California Scents Spillproof Organic

Pentru efect maxim rotiti odorizantul in pozitie verticala. Evitati contactul cu tapiteria, plastic sau elemente vopsite. A nu se lasa la indemana copiilor.

Cele mai tari esente pot intra acum in masina ta!
Odorizantele California Scents sunt garantate 60 de zile!

Esentele sunt : Melon, Cherry, Apple, Golden state delight, Laguna Breeze.

CONCURS ! AutoMotorClub va ofera 3 produse “California Scents Spillproof Organic” special pentru masina ta, detalii

Soundtrack Fast and Furious 4: Original Parts

Soundtrack Fast and Furious 4Cu siguranta majoritatea dintre voi, cititorii AutoMotorClub, ati vazut deja filmul The Fast and Furious 4 Original Parts si pe langa masinile din film v-a fascinat si muzica, ei bine ne-am gandit sa va oferim lista de piese ce au format soundtrack-ul filmului. Brian O’Conner pe numele real, Paul Walker a confirmat oficial zvonurile precum ca va urma si ce-a de-a 5-a parte a filmului The Fast and Furious, anunta Hollywood.com si daca stam sa ne gandim putin vazand finalul filmului ne-am putea da seama si singuri ca va exista o continuare. Partea 4-a a filmului The Fast and Furios a inregistrat incasari de 72,5 milioane de dolari in primele trei zile de la lansare si asta doar in SUA.

Pitbull – Blanco (Feat. Pharrell) (Spanish Version-Bonus Track)
Rye Rye – Bang (Feat. M.I.A.)
Busta Rhymes – G-Stro
Kenna – Loose Wires
Pitbull – Blanco (Feat. Pharrell)
Pitbull – Krazy (Feat. Lil Jon)
Pitbull – You Slip, She Grip (Feat. Tego Calderon)
Shark City Click – Head Bust
Pitbull – Bad Girls (Feat. Robin Thicke)
Don Omar – Virtual Diva
Tasha – La Isla Bonita

Descarca exclusiv si gratuit toate piesele ce compun SoundTrack -ul filmului The Fast and Furious 4: Original parts de aici.

NOU! Vezi soundtrack Fast Five, coloana sonora a noului Fast and Furious 5.

Retrospectiva saptamanii in orasul iasi

Piesa zilei: Layla feat. Angelica – Single Lady (Radio Edit)

Posted: 09 Feb 2009 06:41 AM PST

Piesa zilei de 9 februarie 2009, recomandata de catre iasi4u este Layla feat. Angelica – Single Lady (Radio Edit). Vezi si alte topuri muzicale !

Acest articol este scris pe scurt, pentru a-l citi pe tot apasa pe titlul sau.

Foto: Targul de Nunti Ghid Mariaj Iasi 2009 6 – 8 februarie

Posted: 08 Feb 2009 05:46 PM PST

Targul de Nunti Ghid Mariaj Iasi 2009 a avut loc la Sala Polivalenta in perioada 6 – 8 februarie. Intrarea a fost libera, la acest eveniment s-au prezentat peste 35 de firme din acest domeniu dar si peste 50 de restaurante si cofetarii ce si-au prezentat serviciile pentru tinerii interesati de…

Acest articol este scris pe scurt, pentru a-l citi pe tot apasa pe titlul sau.

Top 20 Vibe FM – 7 Februarie 2009

Posted: 08 Feb 2009 04:29 PM PST

Pe data de 7 aprilie, la ora 00:01 s-a lansat Vibe FM ( noul Radio Deea ) . Poti asculta in : Bucuresti: 92,1 FM Bacau: 90.6 FM Botosani: 106.3 FM Buzau: 102.7 FM Onesti: 91.1 FM Piatra-Neamt: 107.2 FM Tulcea: 90.2 FM Zimnicea: 96.1 FM sau online. 20.Deepcentral feat. Di Todo – Cry It Away [...]

Acest articol este scris pe scurt, pentru a-l citi pe tot apasa pe titlul sau.

Bacauanu loveste din nou in Club 416 in seara de 7 februarie

Posted: 08 Feb 2009 08:33 AM PST

Inceput de an foarte prost pentru viata de noapte din orasul Iasi, dupa rafuiala in stil mafiot din Clubul Skin in 17 ianuarie, protagonistul spectacolului fiind Catalin Bacauanu se pare ca acum a venit randul noului Club The 416. In jurul orei 3.30 – 4.00 AM acesta se afla in proaspatul deschis…

Acest articol este scris pe scurt, pentru a-l citi pe tot apasa pe titlul sau.

Toolroom Records @ Club Hypnotic 13 februarie

Posted: 04 Feb 2009 03:28 PM PST

Club Hypnotic gazduieste in data de 13 februarie, in exclusivitate in Romania un artist al celui mai respectat sound – label de club din lume, Toolroom Records. Incepand cu orele 22:00, se anunta o noapte de maxima intensitate sub semnatura Pete Griffiths, dj-ul resident de turneu al echipei. Experienta de 10 ani si succesul petrecerilor [...]

Trupa Sound check @ Club Hypnotic 7 februarie

Posted: 04 Feb 2009 03:20 PM PST

Noaptea de 7 februarie anunta o noua petrecere in stil Hypnotic, gazduita de aceasta data de trupa ieseana Sound Check. Sound Check s-a remarcat prin prezenta in semifinalele concursului Eurovision 2009, impresionand publicul cu stilul si notele instrumentale originale. Acompaniati de , doi dintre membrii formatiei, vor personaliza tonurile muzicii cu care sunteti obisnuiti intr-un live act [...]

 

 

Brad Vee Johnson live @ Hypnotic Vineri 6 Februarie

Posted: 04 Feb 2009 03:08 PM PST

Club Hypnotic te invita vineri 6 februarie incepand cu orele 22.00 la eccentric party. O seara altfel, in care extravagantul va deveni normal iar lucrurile iesite din comun se vor face remarcate. Invitatul serii va fi Brad vee Johnson care va sustine un live act pe cele mai cunoscute piese house ale momentului. Va mixa Sean Jay [...]

 

 

ATB vine in Romania in luna martie

Cand a venit pentru prima data in Romania, Andre Tanneberger ( ATB ) a provocat mare interes in randul clubberilor din Romania, ei bine acesta se intoarce in tara noastra si va concerta pe 6 martie in clubul Obsession din Cluj, iar pe 7 martie in Kristal Glam Club din Bucuresti, anul trecut acesta fiind declarat cel mai bun Club din Romania in cadrul premiilor Nights.ro.
Pentru petrecerea din clubul bucurestean, biletele au fost deja puse in vanzare in reteaua magazinelor Diverta si costa 40 RON, numarul biletelor in avans este limitat si mai trebuie stiut ca pe langa bilet se plateste si intrarea in club, ce va costa 60 RON. Citeste tot…

Weekend monden de senzatie la Iasi, senzational sfarsit de saptamana chiar as putea spune

Rafuiala in stil mafiot la Clubul Skin in seara de 17 ianuarie, citeste tot

Deschiderea Clubului The 416, citeste tot

Notice!

Please enable widgets in sidebar!